Uutiskirje 35 – 2020

barley-2452796

Syyskausi käynnistyy

Elokuu kääntyy lopuilleen. Mennyt kuukausi sisältää monta kiitosaihetta. On ollut hienoa, että olemme saaneet kokoontua jälleen yhteen. Samalla olemme valmistautuneet syyskauteen. Monia palavereita on pidetty ja kalenteriin on tehty runsaasti merkintöjä. Toiminta käynnistyy Koronan varjossa ja turvallisuusohjeita noudattaen. Tilaisuuksissamme on tärkeä muistaa turvavälit sekä käsihygienia.

Kuukausitiedote 9-20, kansikuva

Elokuun teema oli rukous auttaa. Oli hienoa että saimme pitää rukousta esillä monin tavoin. Moni varmaan rukoili kuukauden aikana enemmän. Tästä on hyvä jatkaa. Syyskuun teema on Katso, minä teen uutta. Tuleva kuukausi katsoo tulevaan ja Jumalan yliluonnolliseen ja luovaan vaikutukseen. Hänen kanssaan on hyvä jättää menneet taakse ja kulkea eteenpäin. Ensi viikolla torstaina ilmestyy seurakuntalaisten koteihin seurakuntamme kuukausitiedote Ristin Voitto -lehden yhteydessä. Siinä on asiaa teemasta sekä tulevista tilaisuuksista. Lehden saa mukaansa myös rukoushuoneeltamme sekä Lähetyskirpputorilta.

Tervetuloa tilaisuuksiin. Siunaavin terveisin, Janne

Rukousaiheita

Kiitetään kokoontumismahdollisuudesta ja elokuun hyvistä tilaisuuksista

Rukoillaan että Korona-tilanne helpottamisen sekä siihen sairastuneiden sekä sen ahdistamien ihmisten puolesta

Rukoillaan syyskauden sekä kaikkien tilaisuuksien ja käynnistyvien toimintojen puolesta

Rukoillaan koko seurakunnan puolesta, rukoillaan myös eri toimintamuodoista vastuussa olevien puolesta

Tulevia tapahtumia

Sunnuntai 30.8.
11:00 Sana elää – raamattutunti.
Jukka Pohjanheimo.

Tiistai 1.9.
18:00 Rukousilta. Jukka Rahkonen, rukousavustajat ym.

Keskiviikko 2.9.
13:00 Ystäväpiiri, Roihan Majakka, Matti Mikkola

Torstai 3.9.
18:00 Musaväen palaveri Kivitiellä.

Lauantai 5.9.
19:00 DIIP-nuortenilta.

Sunnuntai 6.9.
16:00 Jumalanpalvelus. Ehtoollisjuhla.
Jukka Rahkonen, Aulis Puro-Aho, vanhimmisto ym.
Pyhäkoulu pienille.

Yhteystietoja, linkkejä

Työntekijöiden ja vastuuhenkilöiden yhteystiedot
Seurakunnan tiliyhteytiedot
Kauhavan Helluntaiseurakunnan kotisivut
Kauhavan Helluntaiseurakunnan Youtube-kanava
Kauhavan Helluntaiseurakunnan Facebook-sivu

Muita linkkejä
https://www.uskotv.fi/
https://www.radiodei.fi/kuuntele/radio-dei/
https://livetaajuus.fi/radio/radio-patmos/

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print